Equilibrium — Raport Crypton Research PL

Crypton Research
9 min readApr 4, 2021

Equilibrium wprowadza międzyłańcuchowy rynek pieniężny, który łączy pożyczki zbiorcze z generowaniem i handlem aktywami syntetycznymi. Equilibrium wykorzystuje nowatorskie podejście do ustalania cen w łańcuchu i obliczania ryzyka, co odróżnia Equilibrium od innych dobrze znanych projektów DeFi. Pozwala użytkownikom na obstawianie i zarabianie, pożyczanie, zwiększanie płynności w aktywach syntetycznych i zdecentralizowanych stablecoinach.

ZESPÓŁ PROJEKTU:

CEO — ALEX MELIKHOV
CEO — ALEX MELIKHOV

Prezes Equilibrium. Z wykształcenia jest inżynierem matematyki stosowanej. 15 lat doświadczenia w biznesie i fintechach. Zanim wszedł w przestrzeń blockchain, skupiał się na fintech — głównie systemach płatności.Od zawsze zajmował się technologią i architekturą. Founder i co-founder firm takich jak giełda Changelly, Oxygen trade i EOSDT. Entuzjasta kryptowalut od 2013 roku. Stał się bardziej pragmatyczny w kwestii blockchain po tym, jak w 2016 r. współtworzył swój pierwszy biznes kryptograficzny. Specjalista od inteligentnych kontraktów Ethereum i EOS. Fan DApps. Uzyskał tytuł inżyniera na Moskiewskim Uniwersytecie Energetycznym i zajmował czołowe stanowiska w pracy. Autor trzech artykułów na cointelegraph.com

BUSINESS DEVELOPMENT — LESLEY CZUMA

Posiada bogate doświadczenie przywódcze w zarządzaniu i doradztwie w środowiskach startupów, organizacjach non-profit i korporacyjnych w 7 krajach. Doradzała dużym firmom obsługującym technologię bluechip, takim jak METRO Group, oraz czołowemu startupowi z branży blockchain — Insolar. Doktor nauk z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie w dziedzinie politologii i ekonomii.

LEAD ANALYST — YVES RENNO

Absolwent University of Chicago. Data Scientist. Magister matematyki finansowej. Właściciel firmy Y$M advisors LTD zajmującą się: analityką dużych zbiorów danych, analizami mikro i makroekonomicznymi, analizą i zarządzaniem ryzykiem funduszy inwestycyjnych. Entuzjastyczny programista mający zaplecze w:

 • umiejętności ilościowe: ML — matematyka finansowa — handel algorytmiczny — statystyka — ekonomia
 • umiejętności programistyczne / informatyczne: Java Spring, Python, C # — MySQL, SQL, Mongo — Kubernetes, GCP

Jak twierdzi na swoim profilu linkedIn chętny do podejmowania nowych wyzwań. Gracz zespołowy i wyszukiwarka rozwiązań.

SENIOR PROJECT MANAGER TECH TEAM PETER SERGEEV

Zarządzał rozwojem wielu projektów i aplikacji, w tym nowych mechanizmów handlu zabezpieczeniami i mechanizmów ryzyka, automatyzacji składania zleceń OTC, integracji z wewnętrznymi działami banku w celu finansowania oraz mobilnych aplikacji handlowych. Absolwent wybitnych banków. Był senior analitykiem w jednym z największych korporacyjnych banków Rosji — Alfa-bank.

TECH LEAD — VENIAMIN KHRAPOV

Specjalizuje się w projektach DeFi. Działa na Ethereum, Eos i Polkadot. Mistrz SCRUM, który opracował projekty o dużym obciążeniu, zautomatyzowany marketing i programy na krajowych giełdach handlowych. Ponad 10 lat doświadczenia jako developer. Absolwent Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, gdzie uzyskał tytuł inżyniera jako programista systemów matematycznych.

BACKEND AND BLOCKCHAIN DEVELOPMENT LEAD — PABLO GABRIL

Posiada szerokie doświadczenie, od audytów bezpieczeństwa sieci po rozwój infrastruktury usług brokerskich. Pracując z technologią blockchain od 2013 r., Sporządzał wykresy giełd rynkowych i opanował inteligentne kontrakty na blockchain BitShares, poprzedniku EOS.

LEAD STRATEGIST — KYLE ELLICOTT

Przedsiębiorca, współzałożyciel ReadWrite i Topio Networks. Globalny mówca znany m.in. z TEDx, strateg, autor publikacji i technolog z ponad 15-letnim doświadczeniem w transformacji cyfrowej, IoT, transporcie/ mobilności, Szerokie doświadczenie i obeznanie z technologią blockchain / DApps / FinTech, sztucznej inteligencji, cyfrowym zdrowiu, inteligentnych miastach.

“Przełomowe doświadczenie w zakresie technologii blockchain i sektora finansowego. Łączymy bezcenne doświadczenie w zakresie innowacyjnych technologii i logiki biznesowej, aby być pionierem we wdrażaniu na pełną skalę nowej generacji rynków pieniężnych.” — Equilibrium.io team

Equilibrium.io team

Każda z osób wchodzących w skład teamu Equilibrium wnosi do projektu doświadczenie z różnych branż obejmujących ekonomię, programowanie i technologię blockchain. Z takim zapleczem projekt można zdefiniować jako profesjonalny oraz transparentny. Projekty kryptograficzne z takim zapleczem mają duże szanse na powodzenie w “krypto świecie” oraz wyróżniają się na tle innych projektów, których piętą achillesową często jest anonimowy zespół.

Obecny zespół equilibrium pracuje razem od 2017 roku, gdzie pracowali na blockchainie ethereum. W 2018 roku rozpoczęli prace nad EOS. W kwietniu 2019 r. wprowadzili pierwszy zdecentralizowany stablecoin oparty na EOS jako pierwszy produkt z linii produktów Equilibrium o nazwie EOSDT.
Dziś EOSDT jest najbardziej płynnym zdecentralizowanym stablecoinem i największym projektem DeFi na EOS, z łączną wartością ponad 14 milionów dolarów zablokowaną w inteligentnych kontraktach i ponad 1000 wygenerowanych pozycji użytkowników.

Teraz projekt rozwija się na Polkadot, aby uzyskać prawdziwą interoperacyjność między łańcuchową
i przekształcić Equilibrium w pełnoprawne centrum DeFi.

ADVISORZY PROJEKTU:

ERIC WANG

Lider ds. Rozwoju ekosystemów w firmie Parity Technologies. Wcześniej współzałożyciel Archon (kierował zbiórką funduszy — runda seed ok. 2,1 mln USD, BD i badania). Były partner w Bica Capital. Licencjat z UCLA, magister ze Stanford University.

JOE PETROWSKI

Starszy analityk ds. Badań w Parity Technologies. Były inżynier w Lockheed Martin & Boeing. BSc Aerospace, Aeronautical and Astronautical Engineering.

OPIS PROJEKTU:

Equilibrium to wszechstronny projekt DeFi, który pozwala użytkownikom na obstawianie, zarabianie, pożyczanie, zwiększanie płynności w aktywach syntetycznych i zdecentralizowanych stablecoinach

Equilibrium jest projektem obecnie stworzonym na podłożu Substrate, wykorzystując tę technologię do maksymalizacji połączonej płynności w zasobach cyfrowych i protokołach. Projekt będzie funkcjonował jako parachain na blockchainie Polkadot. Zespół projektu został zaproszony do szóstej partii do integracji na Rococo, sieci testowej Polkadot do parachainów. Jest to poligon testowy, przedsionek dla projektów, które po udanej integracji* trafi na Kusamę, a w następnej kolejności na Polkadot.

*Integracja prawdopodobnie zostanie zakończona za kilka tygodni.

Projekt łączy platformę pożyczkową ze zdecentralizowaną giełdą międzyłańcuchową — uzupełniają się one wzajemnie — zwiększając płynność w międzyłańcuchowych pulach płynności i zwiększając stabilność ekosystemu. Użytkownicy mogą handlować aktywami syntetycznymi lub pochodnymi i korzystać z płynności między łańcuchowej dla ETH, BTC, XTZ, ERC-20, EOS i innych aktywów. Połączenie innowacyjnych produktów pożyczkowych ze zdecentralizowaną giełdą sprawia, że ​​Equilibrium jest najbardziej wszechstronną platformą DeFi.

Equilibrium ma na celu pomóc innym projektom w ekosystemie, oferując im wykorzystanie swojej palety finansowej. Będzie dla każdego, kto buduje złożone zdecentralizowane rozwiązania finansowe (DeFi) i technologie finansowe (Fintech) przy użyciu technologii Substrate.

Paleta będzie wygodnym narzędziem dla każdego, kto buduje DeFi dApps na Substrate, a zwłaszcza dla tych zespołów, które chcą wyjść poza arbitralnie ustalone wskaźniki ryzyka. W związku z tym stanowi cenną usługę i wsparcie dla aplikacji finansowych, które chcą uaktualnić i rozszerzyć swój zasięg poza Ethereum.

Użytkownicy doświadczą wszystkich ważnych przypadków użycia DeFi w jednym miejscu (na podłożu Equilibrium). Oto kilka przykładów:

 • Pożyczanie i handel stablecoinami
 • Pożyczanie i handel innymi aktywami kryptograficznymi
 • Ochrona systemu i zarabianie odsetek od aktywów kryptograficznych
 • Pożyczanie i zarabianie odsetek od aktywów kryptograficznych
 • Zdobywanie nagród w łańcuchu bloków PoS dzięki obstawianiu
 • Zarządzanie podłożem Equilibrium i zdobywanie nagród za nominację / walidację i nagrody za inflację
 • Przenoszenie wartości / aktywów między łańcuchami
 • Zdecentralizowany handel na marży
 • Tworzenie i handel aktywami syntetycznymi.
 • Zarządzanie ryzykiem portfela i zabezpieczanie.

Użytkownicy będą czerpać korzyści ze znacznej redukcji kosztów w porównaniu do korzystania z DeFi w ETH, a także z unifikacji różnych protokołów bez przeszkód związanych z przełączaniem / przenoszeniem funduszy między nimi.

Equilibrium otrzymało grant od Web3 Foundation na rozwój swojego projektu, a przede wszystkim Palety Finansowej Equilibrium.

Paleta finansowa Equilibrium to moduł stworzony w Substrate o otwartym kodzie źródłowym, który subskrybuje zewnętrzne źródła cen poprzez oracle, gromadzi ceny aktywów i oblicza wskaźniki finansowe na podstawie zebranych informacji.

Zapewnia ona środki do obliczania różnych miar statystycznych kryptowalut w portfelach użytkowników dla celów kalkulacji ryzyka i modelowania finansowego.

W systemie Equilibrium istnieją trzy kluczowe role użytkowników — pożyczkodawca, bailsman i pożyczkobiorca. Osobną grupą są traderzy.

- pożyczkodawcy mogą stakwać aktywa i uzyskiwać dochód pasywny dzięki pożyczkom łączonym

- bailsmani mogą podejmować ryzyko, zabezpieczając kredyty innych użytkowników w systemie swoimi aktywami i zyskami pochodzącymi z farmingu i stakingu

- pożyczkobiorcy mogą pożyczać kryptowaluty i generować aktywa syntetyczne lub stable coiny, wszystkie z automatycznie zdefiniowaną APR

- traderzy mogą handlować między łańcuchami, wykorzystując szybkie transakcje o niskich kosztach, a także grać na wysokich lewarach nawet do 100x.

Na platformie będzie również dostępny staking oraz farming płynności, który będzie wypłacał pasywny dochód osobom, które umieszczają zasoby cyfrowe na platformie. Chodzi o to, że użytkownicy dostarczają niektóre z różnych walut, dzięki którym pakiet usług finansowych działa, i otrzymują za to premię. 12 milionów tokenów EQ jest przeznaczonych na nagrody w zakresie płynności, co stanowi 10% całkowitej podaży.

INTEGRACJA:

Jak można zauważyć na ten moment Equilibrium jest zintegrowany z blockchainami: EOS i BITCOIN. Następnymi kamieniami milowymi będzie połączenie z m.in. z Ethereum, Binance Smart Chain, Tezos, Tron.

DEX:

Equilibrium pracuje nad zdecentralizowaną giełdą dostępną na platformie, która umożliwi lewarowanie i transakcje na instrumentach pochodnych. Pozwoli to na pożyczenie lub rozliczenie wielu aktywów w pule płynności w sieciach. Obecnie aktywnie nad tym pracują, a ich kroki dotyczą wdrożenia funkcji pożyczkowych, obsługi wezwań do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i ustanowienia księgi zamówień w łańcuchu.

Co będzie wyróżniać Equilibrium DEX ?

- możliwość handlu różnych aktywów z różnych sieci

- szybkie transakcje i bardzo niskie opłaty

- możliwość wykorzystywania wysokich dźwigni

Planowany termin uruchomienia jest w połowie 2021 roku.

TOKENOMIA:

Token EQ jest podstawowym zasobem użytkowym Equilibrium w tym interoperacyjnym rynku pieniężnym, szeroko stosowanym w całym systemie i aplikacjach, które na nim działają. Początkowa podaż to 120 milionów tokenów EQ, w pełni kompatybilnych z każdym blockchainem połączonym z Polkadot. Ilość tokenów EQ będzie nieznacznie wzrastał każdego roku ze względu na roczną inflację na poziomie 2,5%.

DO CZEGO BĘDZIE SŁUŻYĆ TOKEN EQ?

1. Bailouty i płynność systemu

Tokeny EQ ułatwiają nowatorski mechanizm likwidacji, zwany bailoutem. Bailouty są znacznie bardziej niezawodne niż zwykła aukcja DeFi. Użytkownicy otrzymują zysk, zabezpieczając pożyczki w systemie i blokując aktywa kryptograficzne w pulach ratunkowych Equilibrium z wyprzedzeniem (token EQ jest jednym z akceptowanych aktywów). Dostarczenie takiej płynności z wyprzedzeniem gwarantuje, że w systemie zawsze jest wystarczające zabezpieczenie do upłynnienia zadłużenia pożyczkobiorcy.

2. Zarządzanie

Equilibrium napędzany jest zestawem parametrów systemowych, które można modyfikować za pomocą zdecentralizowanego procesu głosowania w łańcuchu. Posiadacze tokenów EQ mogą głosować.

3. Liquidity farming

Equilibrium stara się przyciągnąć płynność do swojego ekosystemu i odłożył 12 milionów tokenów EQ (10% początkowej podaży), aby zachęcić użytkowników kryptowalut do wprowadzania aktywów na ich platformę. Ponieważ dostępność aktywów w dużej mierze zależy od dostępności rozwiązań cross-chainowych, Equilibrium zacznie wykorzystywać pulę farmingu płynności, aby nagradzać użytkowników.

Pula farmingu płynności będzie rozdzielać tokeny EQ zarówno pożyczkobiorcom, jak i pożyczkodawcom, w oparciu o ich względną wielkość płynności.

Część tokenów będzie przekazana na rozwój DEXa, które obejmują zachęty dla animatorów rynku, okresowe nagrody dla najbardziej aktywnych traderów oraz program poleceń.

Aby dostać token, trzeba wziąć udział w PARACHAIN LEASE OFFERING.

PLO odbędzie się w dwóch fazach, w dwóch różnych wariantach.

WIĘCEJ INFORMACJIhttps://equilibrium.io/en/plo

PARTNERSTWA

Fundusze inwestycyjne zaangażowane w finansowanie Rundy A

PODSUMOWANIE:

Plusy:

 • projekt rozwiązujący kwestie między łańcuchowego finansowania
 • rozbudowany system nagradzania użytkowników
 • silne partnerstwa
 • jawny, doświadczony i zgrany od paru lat team
 • grant od web3 foundation
 • oparty o blockchain polkadot

Minusy:

 • brak inwestorów instytucjonalnych (update 08.04.2021: Equilibrium zamknęło Rundę A finansowania, zabezpieczając $2.5 miliona od międzynarodowych funduszy inwestycyjnych)
 • brak discorda oraz zwykłej komunikacji poprzez pocztę e-mail

ŹRÓDŁA INFORMACJI:

STRONA WWW https://equilibrium.io/en/cross-chain

WHITEPAPER https://equilibrium.io/docs/Equilibrium_WP.pdf

TELEGRAM https://t.me/equilibrium_eosdt_official

MEDIUM https://medium.com/equilibrium-eosdt

TWITTER https://twitter.com/EquilibriumDeFi

GITHUB https://github.com/equilibrium-eosdt

YOUTUBE https://www.youtube.com/channel/UCJrtR-r0xR-ZadeQ7KS-seg/videos

LINKEDIN https://www.linkedin.com/company/equilibrium-eosdt/

Researcher: Wojtek || Crypton Research @wojtaszekk

--

--